socalogo.gif (8739 bytes)
SoCalHoops High School News

Boys' State NorCal & SoCal Tournament Brackets
Updated: 1st Round--(Mar. 6, 2001)

Division I   Division II   Division III   Division IV   Division V

Here are the complete updated brackets from Tuesday night's first round games in both NorCal and SoCal; the first round of the NorCal D-I tournament will be played on Wednesday, March 7. 


Division I


SoCal Regional
First Round Scores:

Mater Dei 75, Glendora 38
Upland 80, Torrey Pines 67
Clovis West 78, Fremont 70
Corona Centennial 89, Westchester 87 (OT)

NorCal Regional
First Round Scores

Games March 7

SoCal
Round 1
March 6
7:30 p.m.
SoCal Round 2
March 8
7:30 p.m.
SoCal Finals
March 10
8:00 p.m.
GW Forum
State Finals,
March 17
8:00 p.m.
ARCO ARENA
NorCal Finals
March 10 -
8:00 p.m.
ARCO ARENA
NorCal Round 2,
March 9
7:30 p.m.
NorCal Round 1
March 7
7:30 p.m.
* Mater Dei 75

vs

Glendora 38

Upland

@

Mater Dei

         * De La Salle

@ DeLaSalle

Jesuit (beat Castlemont)

     
Upland 80

vs

* Torrey Pines 67

* Oakland Tech.

@ Laney College

Pleasant Valley

       
* Clovis West 78

@Clovis West HS 7:30 p.m.

Fremont 70

Centennial

@

Clovis West

  * Andrew Hill 

@ Andrew Hill H.S. 7:30 p.m.

Bishop O'Dowd

   
* Westchester 89

@LMU 7:30

Centennial, Corona 87 (OT)

*Modesto Christian

@ Modesto Chr.

Lincoln  (beat Bellarmine)

In the second round, there are considerations like "travel priorities" and seedings which come into play in order to determine who gets the homecourt.  The team with the higher travel priority, gets to stay home, while the teams with the lower travel priority can expect to be on the road if they play a higher priority team in the second round..  Here are the seedings and travel priorities for the SoCal entrants:

Seeded Teams Travel Priority  Travel Priority
1. Mater Dei 1. Mater Dei, Santa Ana (SS) 29-2 5. Upland (SS) 31-1
2. Westchester 2. Westchester (LA) 28-1 6. Fremont, Los Angeles (LA) 20-7
3. Clovis West 3. Clovis West, Clovis (CS) 29-2 7. Centennial, Corona (SS) 28-3
4. Upland 4. Torrey Pines, San Diego (SDS) 30-3 8. Glendora (SS) 27-4

In the NorCal regionals, the following are the travel and seedings:

Seeded Teams Travel Priority Numbers Travel Priority Numbers
1. De La Salle 1. De La Salle, Concord (NCS) 25-4 5 Pleasant Valley, Chico (NS) 25-3
2. Modesto Christian 2. Modesto Christian, Modesto (SJS) 31-3 6 Bishop O'Dowd, Oakland (NCS) 25-6
3. Andrew Hill 3. Andrew Hill, San Jose (CCS) 23-3 7 Lincoln, San Francisco, (SFS) 25-9
4. Oakland Tech. 4. Oakland Tech., Oakland (OCS) 21-3 8 Jesuit, Carmichael (SJS) 24-6
9. Castlemont, Oakland (OS) 17-11
10. Bellarmine, San Jose (CCS) 16-12

Division II


SoCal Regional
First round scores:

Dominguez 86, Ramona 65
Inglewood 84, Hanford 79 (OT)
Mayfair 74, Eastlake 58
Redondo Union 85, Fresno Edison 55

Nor Cal Regional
First round scores:

Hayward 77, Merril West 58
Shasta 71, Salinas 49
St. Francis 88, Foothill 61
Rocklin 79, Paradise 54

SoCal
Round 1
March 6
7:30 p.m.
SoCal Round 2
March 8
7:30 p.m.
SoCal Finals
March 10
4:00 p.m.
GW Forum
State Finals,
March 16
8:00 p.m.
ARCO ARENA
NorCal Finals
March 10 -
4:00 p.m.
ARCO ARENA
NorCal Round 2,
March 8
7:30 p.m.
NorCal Round 1
March 6
7:30 p.m.
* Dominguez 86

vs

Ramona 65

Inglewood

@

Dominguez

      Shasta

@

Haywad

  * Hayward 77

@ Hayward H.S. 7:30 p.m.

Merrill West 58

     
Inglewood 84

@ Hanford H.S. 7:30 p.m.

* Hanford 79 (OT)

* Shasta 71

@ Shasta H.S. 7:30 p.m.

Salinas 49

   
* Eastlake 58

vs.

Mayfair 74

Mayfair

@

Redondo

St. Francis

@

Rocklin

* St. Francis 88

@ St. Francis H.S. 7:30 p.m.

Foothill 61

   
* Redondo Union 85

vs

Fresno Edison 55

* Rocklin 79

@ Rocklin H.S. 8:00 p.m.

Paradise 54

In the SoCal Regionals, the seeding and travel priorities are as follows:

Seeded Teams Travel Priority  Travel Priority
1.Dominguez 1. Dominguez, Compton (SS) 27-4 5. Eastlake, Chula Vista (SDS) 26-3
2. Redondo 2. Redondo, Redondo Beach  (SS) 26-4 6. Inglewood (SS) 26-5
3. Mayfair 3. Mayfair, Lakewood (SS) 26-5 7. Edison, Fresno (CS) 20-9
4. Hanford 4. Hanford (CS) 25-5 8. Ramona, San Diego (SDS) 21-10

In the NorCal Regionals, the seeding and travel priorities are as follows:

Seeded Teams Travel Priority Travel Priority
1. Hayward 1. Hayward (NCS) 28-3 5 Salinas (CCS) 28-3
2. Rocklin 2. Rocklin (SJS) 31-3 6 Foothill, Pleasanton (NCS) 27-3
3. St. Francis 3. St. Francis, Mountain View (CCS) 19-9 7 Paradise (NS) 17-10
4. Shasta 4. Shasta, Redding (NS) 23-5 8 Merrill West, Tracy (SJS) 26-7

Division III


SoCal Regional
First round scores:

Bishop Montgomery 82, Valley Center 33
Compton Centennial 72, Washington Union 50
San Dimas 67, Sierra 60
St. Augustine 72, Sherman Oaks Notre Dame 70

NorCal Regional
First round scores:

McAteer 84, Anderson 62
Enterprise 67, Riverbank 48
Northgate 57, Sacred Heart Cathedral 48
Riordan 65, Miramonte 56

SoCal
Round 1
March 6
7:30 p.m.
SoCal Round 2
March 8
7:30 p.m.
SoCal Finals
March 10
8:00 p.m.
The Pyramid
State Finals,
March 17
2:45 p.m.
ARCO ARENA
NorCal Finals
March 10 -
12:00 p.m.
ARCO ARENA
NorCal
Round 2,
March 8
7:30 p.m.
NorCal Round 1
March 6
7:30 p.m.
* Bish. Montg. 82

vs

Valley Center 33

Centennial

@

Bish. Montgomery

     

Enterprise

@

McAteer

 * McAteer 84

@ Kezar Pavilion 8:00 p.m.

Anderson 62

   
*Compton Cent. 72

vs

Wash. Union 50

* Enterprise 67

@ Enterprise H.S. 7:30

Riverbank 48

   
*Sierra 60

vs.

San Dimas 67

  San Dimas

@

St. Augustine

Northgate

@

Riordan

* Northgatev 57

@ Northgate H.S. 8:00 p.m.

Sacred Heart Cathedral 48

   
* St. Augustine 72

vs

Notre Dame 70

* Riordan 65

@ Riordan H.S. 7:30 p.m.

Miramonte 56

Southern Regional Travel priorities and seedings:

Seeded Teams Travel Priority  Travel Priority
1. Bishop Montgomery 1.  Bishop Montgomery, Torrance (SS) 26-2 5. Washington Union, Fresno (CS) 18-8
2. St. Augustine 2. St. Augustine, San Diego (SDS) 19-6 6. San Dimas (SS) 25-4
3. Sierra 3. Sierra, Tollhouse (CS)  30-2 7. Notre Dame, Sherman Oaks (SS) 23-6
4. Centennial, Compton 4. Centennial, Compton (SDS) 14-19 8. Valley Center (SDS) 16-3

NorCal regional travel priority and seeding is as follows:

Seeded Teams Travel Priority Travel Priority
1. McAteer 1. McAteer, San Francisco (SFS) 34-1 5 Riverbank, Riverbank (SJS) 21-12
2. Riordan 2. Riordan, San Francisco (CCS) 25-8 6 Sacred Heart Cathedral, SF (CCS) 20-11
3. Northgate 3. Northgate, Walnut Creek (NCS) 25-4 7 Miramonte, Orinda (NCS) 24-5
4. Enterprise 4. Enterprise, REdding (NS) 16-11 8 Sierra, Manteca (SJS) 18-13
9. Anderson, Anderson (NS) 16-12

Division IV


SoCal Regional
First round scores:

Garces 74, St. Paul 41
Crespi 74, Lincoln 63
St. Monica 69, Bishop's 65 (OT)
Crossroads 47, Lindsay 43

NorCal Regional
First round scores:

St. Mary's 74, Valley Christian 63
Amador 52, Sutter 50
Monte Vista 61, Salesian 45
Christian Brothers 60, Yreka 45

SoCal
Round 1
March 6
7:30 p.m.
SoCal Round 2
March 8
7:30 p.m.
SoCal Finals
March 10
12:00 p.m.
GW Forum
State Finals,
March 17
11:150 a.m.
ARCO ARENA
NorCal Finals
March 10 -
7:00 p.m.
Delta College,
Stockton
NorCal Round 2,
March 8
7:30 p.m.
NorCal Round 1
March 6
7:30 p.m.
* Garces (Central) 74

vs

St. Paul 41

Crespi

@

Garces

      Amador

@

St. Mary's

 * St. Mary's 74

@ St. Mary's H.S. 7:30 p.m.

Valley Christian 63

   
Lincoln Academy 63

vs

* Crespi 74

* Sutter 50

@ Sutter H.S. 7:30 p.m.

Amador 52

   
* Bishops 65

vs.

St. Monica 69 (OT)

St. Monica

@

Crossroads

Monte Vista

@

Christian Bros.

* Monte Vista Christian 61

@ Monte Vista Chr. H.S. 7:30 p.m.

Salesian 45

   
* Crossroads 47

vs

Lindsay  43

* Christian Brothers 60

@ Chr. Brothers H.S. 7:30 p.m.

Yreka 45

In the SoCal Regionals, here's the seeding and travel info:

Seeded Teams Travel Priority  Travel Priority
1. Garces 1. Garces Memorial, Bakersfield (CS) 28-0 5. Lincoln Academy, San Diego (SDS) 21-8
2. Crossroads 2. Crossroads, Santa Monica (SS) 22-5 6. St. Monica Catholic, Santa Monica (SS) 21-8
3. The Bishop School 3. The Bishop School, La Jolla (SD) 26-4 7. Lindsay (CS) 21-8
4. Crespi 4. Crespi (SS) 23-6 8. St. Paul (SS) 18-13

In the NorCal regionals, here's the seeding and travel priority information

Seeded Teams Travel Priority Travel Priority
1. St. Mary's 1. St. Mary's, Berkeley (NCS) 27-4 5 Amador, Sutter Creek (SJS) 27-4
2. Christian Brothers 2. Christian Brothers, San Jose (CCS) 24-9 6 Salesian, Richmond (NCS) 25-6
3. Monte Vista Christian 3. Monte Vista Christian, Watsonville (CCS) 22-9 7 Yreka (NS) 20-9
4. Sutter 4. Sutter (NS) 18-9 8 Valley Christian, San Jose (CCS) 21-5

Division V


SoCal Regional
First round scores:

Price 74, Mission Prep 59
Kilpatrick 89, Santa Fe Christian 74
Calvary Chapel Downey 74, Marian Catholic 57
Immanuel 93, Antelope Valley Christian 47

NorCal Regional
First round scores:

Branson 79, Forest Lake Chr. 43
Capital Christian 63, Redwood Chr.57 (OT)
Victory Christian 52, Eastside Prep 45
St. Elizabeth 74, Portola 68

SoCal
Round 1
March 6
7:30 p.m.
SoCal Round 2
March 8
7:30 p.m.
SoCal Finals
March 10
4:00 p.m.
The Pyramid
State Finals,
March 16
4:00 p.m.
ARCO ARENA
NorCal Finals
March 10 -
3:00 p.m.
Delta College,
Stockton
NorCal Round 2,
March 8
7:30 p.m.
NorCal Round 1
March 6
7:30 p.m.
* Price 74

vs

Mission Prep  59

Kilpatrick

@

Price

      Capital Chr.

@

Branson

 * Branson 79

@ Drake H.S. 7:30 p.m.

Forest Lake Christian 43

   
Kilpatrick 89

vs

* Santa Fe Christian 74

* Redwood Christian 57

@ Dublin H.S. 7:30 p.m.

Capital Christian 63 (OT)

   
* CC Downey 74 

vs.

Marian Catholic 57

CC Downey

@

Immanuel

St. Elizabeth

@

Victory Chr.

Victory Christian 52

@ Victory Chr. H.S. 7:30 p.m

Eastside Prep 45

   
* Immanuel 93

vs

AV Christian 47

* Portola 68

@ Portola H.S. 7:30 p.m.

St. Elizabeth 74

Seeding and travel priorities for the SoCal teams are as follows:

Seeded Teams Travel Priority  Travel Priority
1. Price 1. Price, Los Angeles (SS) 29-3 5. Kilpatrick, Malibu (SS) 26-2
2. Immanuel 2. Immanuel, Reedley (CS) 23-4 6. Marian Catholic, San Diego (SDS) 10-19
3. Calvery Chapel/Downey 3. Calvery Chapel, Downey (SS) 27-4 7. Antelope Valley Christian (SS) 22-7
4. Santa Fe Christian 4. Santa Fe Christian, San Diego (SD) 24-4 8. Mission Prep, San Luis Obispo (CS) 21-10

In the NorCal Regionals, the seeding and travel will be as follows:

Seeded Teams Travel Priority Travel Priority
1. Branson 1. Branson, Ross (NCS) 28-4 5 Capital Christian, Sacramento (NS) 23-7
2. Portolla 2. Portola (NS) 23-3 6 Eastside Prep, East Palo Alto (CCS) 27-4
3. Victory Christian 3. Victory Christian, Carmichael (SJS) 30-3 7 St. Elizabeth, Oakland (NCS) 20-12
4. Redwood Christian 4. Redwood Christian, San Leandro (CCS) 19-8 8 Forest Lake Christian, Auburn (SJS) 26-6

swish.gif (1685 bytes)
Copyright SoCalHoops 2001
Questions? Comments? Need Information?
Contact: jegesq@SoCalHoops.com

Emailwood_b.gif (2589 bytes)