socalogo.gif (8739 bytes)
SoCalHoops Recruiting News

adidas-Double Pump Easter Tourney:
Partial Scores & Sunday Schedule--(Apr. 7, 2001)

What: adidas-Double Pump doublepumpeaster.jpg (20055 bytes)
"Pump N Run Easter Tournament"
NCAA Certified Event
When: Friday April 6         4:00 p.m.- 8:40 p.m
Saturday, April 7   9:00a.m.-9:50 p.m
Sunday, April 8     9:00 a.m. -3:15 p.m.
Where: CSU Dominguez Hills
1000 E. Victoria
Carson, CA
Lynwood HS
4050 E. Imperial Hwy
Lynwood, CA
Who: 80+ Travel & All-Star Teams

Here are most (all) of the first round game scores, which basically determined whether a team wound up in the loser's bracket or the winner's side of the tourament.  We have the first round scores, but then we're missing a lot of the scores from Saturday afternoon and Saturday night.  But we do have the Sunday Championship and Consolation Bracket Quarterfinals and the rest of the consolation games in both brackets.  

For Sunday, the big matchups will occur at 9:00 a.m. as Pump N Run takes on IEBP Ballers in the first Championship Quarterfinal.  Oakland Slam N Jam will play Friends of Hoop Wisconsin Black in another QF at 9:00 a.m. , and H Squad will take on Friends of Hoop Wisconsin White in yet another Quarterfinal matchup in the championship side.  The fourth game of the quarterfinals takes place at Lynwood HS also at 9:00 a.m. between Rotary Select Seattle v. CABC.

The Championship semis are at 11:30 a.m. at Dominguez Hills and the Championship game is at 3:15 p.m.

As far as results of prior games, we sort of, kind of, almost have all the game results through Saturday night, and the schedule for Sunday.   Ok, no complete scores, but we've been able to identify winners and losers for just about every game.  There were a few forfeits in the early first rounds, so if there is no score or winner identified, that's what happened. Where we have an actual numeric score, the first team listed's score is in the left column, and the second team's score is in the right.  Otherwise, we've just indicated "W" or "L" in these respective columns.

Here's the schedule for Sunday first, followed by as much as we have of the completed results (we'll fill in the rest tomorrow. . . or you can just work it backwards, and figure it out)

Sunday, April 8, 2001

No. Day Time Court Opponents Next Game

No. Day Time Court Opponents Next Game
115 Sun 9:00am CSU 1 Championship Quarterfinals: 
Pump N Run v. IEBP Ballers
Winner to G128, Loser Out
116 Sun 9:00am CSU 2 Championship Quarterfinals:
Oakland Slam N Jam v. FOH WI Black
Winner to G128, Loser Out
117 Sun 9:00am CSU 3 Championship Quarterfinals:
H Squad v. FOH WI Black
Winner to G127, Loser Out
118 Sun 9:00am LHS 1 Consolation Quarterfinal:
Next Level v. Double Pump All Stars Arizona II
Winner to G138, Loser Out
119 Sun 9:00am LHS 3 Consolation Quarterfinal:
SCA v. San Diego Cougars
Winner to G138, Loser Out
120 Sun 9:00am LHS 2 Championship Quarterfinals:
Rotary Select Seattle v. CABC
Winner to G127, Loser Out
121 Sun 10:15am LHS 1 Consolation Quarterfinal:
805 Basketball v. Chico Tarheels
Winner to G137, Loser Out
122 Sun 10:15am LHS 3 Emerald City Chaffey v. BWBA White
Both Out
123 Sun 10:15am CSU 2 Consolation Quarterfinal:
West Coast All Stars Blue v. Las Vegas Select
Winner to G137, Loser Out
124 Sun 10:15am LHS 2 SCA Frosh-Soph v. FOH WA II Both Out
125 Sun 10:15am CSU 1 Villa Park v. Bay Ara Ballers I Both Out
126 Sun 10:15am CSU 3 Inland v. Ft. Worth Lions
Both Out
127 Sun 11:30am CSU 2 Championship Semifinal
Winner G117_________________vs Winner G120__________________
Winner to G142, Loser Out
128 Sun 11:30am CSU 1 Championship Semifinal
Winner G115_________________vs Winner G116__________________
Winner to G142, Loser Out
129 Sun 11:30am LHS 1 SCA v. Double Pump Arizona All Stars II Both Out
130 Sun 11:30am LHS 2 Team San Diego v. Benchwear Bruins Both Out
131 Sun 11:30am LHS 3 Dynasty v. A Touch of Class Both Out
132 Sun 11:30am CSU 3 SJ Tarheels v. Ballin in OC Both Out
133 Sun 12:45pm LHS 1 Emerald City Pioneers vs Bucky's Team Harshman Both Out
134 Sun 12:45pm LHS 2 IEBP Players vs Arizona Heat Srs. Both Out
135 Sun 12:45pm LHS 3 Michigan Hurricanes v. ICP Basketball I Both Out
136 Sun 12:45pm CSU 3 Aztecs v. Rock N Run Both Out

CONSOLATION SEMI-FINAL

137 Sun 12:45pm CSU 2 Winner G121_________________vs Winner G123__________________ Winner to G143, Loser Out

CONSOLATION SEMI-FINAL

138 Sun 12:45pm CSU 1 Winner G118_________________vs Winner G119__________________ Winner to G143, Loser Out

Consolation games

139 Sun 2:00pm CSU 1     Renegades vs Phoenix West     Both Out

140 Sun 2:00pm CSU 2     Double Pump All Stars v. Top Prospects    Both Out

141 Sun 2:00pm CSU 3     Bay Area Ballers II v. Arizona Heat Juniors    Both Out

CHAMPIONSHIP GAME

142 Sun 3:15pm CSU 2 Winner G127_________________vs Winner G128__________________ Winner Champion

CONSOLATION CHAMPIONSHIP

143 Sun 3:15pm CSU 1 Winner G137_________________vs Winner G138__________________ Winner Consolation Champion


Prior game results:

Friday, April 6, 2001

No. Day-Time Court score Opponents score Next Game
1 Fri4:00pm LHS 2 43

Nor Cal Elite vs Team YES Red

94 Winner to G41, Loser to G49
2 Fri4:00pm CSU 2 61 West Coast Stars Black vs Michigan Hurricanes 62 Winner to G41, Loser to G49
3 Fri4:00pm CSU 3 43 Hoop Session vs Rotary Select Seattle 101 Winner to G42, Loser to G50
4 Fri4:00pm LHS 1 74 Diamonds vs FBS 59 Winner to G42, Loser to G50
5 Fri4:00pm CSU 4 39 North Orange County vs Belmont Shore 79 Winner to G43, Loser to G51
6 Fri 4:00pm CSU 1 76 CABC vs LV Select 55 Winner to G43, Loser to G51
7 Fri 4:00pm LHS 3 73 AST vs ICP Basketball II 58 Winner to G44, Loser to G58
8 Fri 5:10pm CSU 1 85 Top Prospects vs Skywalkers 67 Winner to G44, Loser to G58
9 Fri 5:10pm CSU 2 Jackrabbits vs West Coast Stars Blue Winner to G45, Loser to G52
10 Fri 5:10pm CSU 3 108 Team dada vs Winnetka Bullets 52 Winner to G45, Loser to G52
11 Fri 5:10pm CSU 4 69 1 Tough School vs Playa del Rey 66 Winner to G46, Loser to G53
12 Fri 5:10pm LHS 1 61 Amer-I-Can All Stars vs ICP Basketball I 88 Winner to G46, Loser to G53
13 Fri 5:10pm LHS 2 74 Comanches vs Team YES Blue 89 Winner to G48, Loser to G59
14 Fri 5:10pm LHS 3 50 Team San Diego vs Triple Threat 47 Winner to G47, Loser to G66
15 Fri 6:20pm LHS 1 _________ vs Emerald City Chaffey fft Winner to G56, Loser to G65
16 Fri 6:20pm LHS 3 63 Tucson Heat vs Emerald City Pioneers 87 Winner to G54, Loser to G63
17 Fri 6:20pm LHS 2 84 H Squad vs Dynasty 26 Winner to G71, Loser to G76
18 Fri 6:20pm CSU 2 69 Bucky’s Team Harshman vs Michigan Hurricanes Young Dogs 55 Winner to G55, Loser to G64
19 Fri 6:20pm CSU 4 49 ICH BBall vs Double Pump All Stars 59 Winner to G47, Loser to G66
20 Fri 6:20pm CSU 1 58 Inflight vs Arizona Heat Juniors 81 Winner to G62, Loser to G79
21 Fri 6:20pm CSU 3 58 BWBA Orange vs Champions Juniors 50 Winner to G48, Loser to G59
22 Fri 7:30pm CSU 4 70 IEBP All Stars vs Aztecs 39 Winner to G54, Loser to G63
23 Fri 7:30pm LHS 2 66 SCA Frosh/Sophs vs Renegades 65 Winner to G55, Loser to G64
24 Fri 7:30pm CSU 3 74 BWBA Purple vs Lions 55 Winner to G60, Loser to G73
25 Fri 7:30pm CSU 1 59 Arizona Heat Seniors vs San Diego Cougars 56 Winner to G56, Loser to G65
26 Fri 7:30pm CSU 2 48 Rock & Run vs Pump ‘N’ Run 82 Winner to G57, Loser to G72
27 Fri 7:30pm LHS 1 62 IEBP Ballers vs Phoenix West 42 Winner to G70, Loser to G77
28 Fri 7:30pm LHS 3 45 Inland vs Ballin N OC 32 Winner to G62, Loser to G79
29 Fri 8:40pm LHS 3 71 IEBP Players vs SCA 62 Winner to G60, Loser to G73
30 Fri 8:40pm LHS 1 53 Next Level vs South Central Eagles 71 Winner to G57, Loser to G72
31 Fri 8:40pm LHS 2 49 Villa Park vs West Valley 48 Winner to G68, Loser to G80
32 Fri 8:40pm CSU 4 102 Oakland Slam N Jam vs Hoopstars 44 Winner to G61, Loser to G74
33 Fri 8:40pm CSU 2 66 BWBA White vs Benchwear Bruins 61 Winner to G67, Loser to G75
34 Fri 8:40pm CSU 3 64 Ft. Worth Lions vs San Joaquin Tarheels 48 Winner to G69, Loser to G78
35 Sat 9:00am CSU 1 62 FOH WI White vs Chico Tarheels 58 Winner to G69, Loser to G78

Saturday, April 7, 2001

No. Day Time Court Score Opponents Score Next Game
36 Sat 9:00am CSU 2

FOH WI Black vs Oakland Hot Shots

43 Winner to G67, Loser to G75
37 Sat 9:00am CSU 3 FOH WA I vs DP AZ All Stars II 42 Winner to G61, Loser to G74
38 Sat 9:00am LHS 1 805 Basketball vs Bay Area Ballers I Winner to G71, Loser to G76
39 Sat 9:00am LHS 3 Bay Area Ballers II vs A Touch of Class Winner to G68, Loser to G80
40 Sat 9:00am CSU 4 FOH WA II vs DP AZ All Stars I 60 Winner to G70, Loser to G77
41 Sat 9:00am LHS 2 Yes Red vs Winner G2 Michigan Hurricanes Winner to G81, Loser to G103
42 Sat 10:10am CSU 1 Rotary Select Seattle vs Winner G4 Diamonds Winner to G81, Loser to G103
43 Sat 10:10am CSU 2 L Belmont Shore vs Winner G6 CABC W Winner to G82, Loser to G102
44 Sat 10:10am CSU 3 AST vs Winner G8 Top Prospects Winner to G82, Loser to G102
45 Sat 10:10am CSU 4 W West Coast Stars Blue vs Team Dada L Winner to G83, Loser to G104
46 Sat 10:10am LHS 1 1Tough School v. ICP Basketball Winner to G83, Loser to G104
47 Sat 10:10am LHS 2 Team San Diego v. Double Pump All Stars Winner to G84, Loser to G106
48 Sat 10:10am LHS 3 Team Yes Blue v. BWBA Orange Winner to G84, Loser to G106
49 Sat 11:20am LHS 1 Nor Cal Elite v. West Coast Stars Black Winner to G88, Loser to G107
50 Sat 11:20am LHS 2 Hoop Sessions v. FBS Winner to G88, Loser to G107
51 Sat 11:20am LHS 3 North Orange County v. LV Select Winner to G90, Loser to G109
52 Sat 11:20am CSU 4 Jackrabbits v. Winnetka Bullets Winner to G89, Loser to G108
53 Sat 11:20am CSU 1 Playa Del Rey v. Amer-I-Can All Stars Winner to G89, Loser to G108
54 Sat 11:20am CSU 2 W Emerald City Pioneers v. IEBP All Stars L Winner to G85, Loser to G113
55 Sat 11:20am CSU 3 Bucky's Team Harshman v. SCA Frosh-Soph Winner to G92, Loser to G124
56 Sat 12:30pm CSU 1 Emerald City Chaffey v. Arizona Heat Seniors Winner to G87, Loser to G122
57 Sat 12:30pm CSU 2 W Pump N Run v. S. Central Eagles L Winner to G85, Loser to G113
58 Sat 12:30pm LHS 3 ICP Basketball v. Skywalkers Winner to G90, Loser to G109
59 Sat 12:30pm CSU 4 Commanches v. Champions Juniors Winner to G91, Loser to G110
60 Sat 12:30pm LHS 1 BWBA Purple v. IEBP Players Winner to G86, Loser to G114
61 Sat 12:30pm CSU 3 Oakland Slam N Jam v. Winner to G86, Loser to G114
62 Sat 12:30pm LHS 2 Arizona Heat Jrs. v. Inland Winner to G94, Loser to G126
63 Sat 1:40pm LHS 1 Tucson Heat v. Aztecs Winner to G95, Loser to G136
64 Sat 1:40pm LHS 2 Michigan Hurricanes Young Dogs v. Renegades Winner to G96, Loser to G139
65 Sat 1:40pm LHS 3 Open v. San Diego Cougars Winner to G98, Loser to G130
66 Sat 1:40pm CSU 4 Triple Threat v. ICH BBall Winner to G91, Loser to G110
67 Sat 1:40pm CSU 2 BWBA White v. FOH Wis. Black Winner to G87, Loser to G122
68 Sat 1:40pm CSU 1 Villa Park v. Bay Area Ballers II Winner to G93, Loser to G125
69 Sat 1:40pm CSU 3 Ft. Worth Lions v. FOH White Winner to G94, Loser to G126
70 Sat 2:50pm CSU 1 IEBP Ballers v. FOH Wis II Winner to G92, Loser to G124
71 Sat 2:50pm CSU 2 H Squad v. Bay Area Ballers I Winner to G93, Loser to G125
72 Sat 2:50pm CSU 3 Rock N Run v. Next Level Winner to G95, Loser to G136
73 Sat 2:50pm CSU 4 v. SCA Winner to G97, Loser to G129
74 Sat 2:50pm LHS 1 Hoopstars v. Double Pump AZ All Stars II Winner to G97, Loser to G129
75 Sat 2:50pm LHS 2 v. Oakland Hot Shots Winner to G98, Loser to G130
76 Sat 2:50pm LHS 3 Dynasty v. 805 Basketball Winner to G99, Loser to G131
77 Sat 4:00pm LHS 1 Phoenix West v. Double Pump Arizona All Stars I Winner to G96, Loser to G139
78 Sat 4:00pm LHS 2 SJ Tarheels v. Chico Tarheels Winner to G100, Loser to G132
79 Sat 4:00pm LHS 3 Inflight v. Ballin in OC Winner to G100, Loser to G132
80 Sat 4:00pm CSU 4 West Vall;ey v. Touch of Class Winner to G99, Loser to G131
81 Sat 4:00pm CSU 1 Winner G41__________________vs Rotary Select Seattle Winner to G101, Loser to G135
82 Sat 4:00pm CSU 2 Winner G43__________________vs Top Prospects Winner to G105, Loser to G140
83 Sat 4:00pm CSU 3 Winner G45__________________vs ICP Basketball Winner to G101, Loser to G135
84 Sat 5:10pm CSU 1 Winner G47__________________vs BWBA Orange Winner to G105, Loser to G140
85 Sat 5:10pm CSU 2 L Emerald City Pioneers v. Pump N Run W Winner to G115, Loser to G133
86 Sat 5:10pm CSU 3 Winner G60__________________vs Winner G61___________________ Winner to G116, Loser to G134
87 Sat 5:10pm CSU 4 Winner G56__________________vs Winner G67___________________ Winner to G116, Loser to G134
88 Sat 5:10pm LHS 1 Winner G49__________________vs Winner G50___________________ Winner to G111, Loser Out
89 Sat 5:10pm LHS 2 Jackrabbits vs Winner G53___________________ Winner to G111, Loser Out
90 Sat 5:10pm LHS 3 Winner G51__________________vs Winner G58___________________ Winner to G112, Loser Out
91 Sat 6:20pm LHS 1 Winner G59__________________vs Winner G66___________________ Winner to G112, Loser Out
92 Sat 6:20pm CSU 1 Winner G55__________________vs Winner G70___________________ Winner to G115, Loser to G133
93 Sat 6:20pm CSU 2 Winner G68__________________vs Winner G71___________________ Winner to G117, Loser to G141
94 Sat 6:20pm CSU 3 Winner G62__________________vs Winner G69___________________ Winner to G117, Loser to G141
95 Sat 6:20pm LHS 2 Winner G63__________________vs Winner G72___________________ Winner to G118, Loser Out
96 Sat 6:20pm LHS 3 Winner G64__________________vs Winner G77___________________ Winner to G118, Loser Out
97 Sat 6:20pm CSU 4 Winner G73__________________vs Winner G74___________________ Winner to G119, Loser Out
98 Sat 7:30pm CSU 1 San Diego Cougars  vs Winner G75___________________ Winner to G119, Loser Out
99 Sat 7:30pm CSU 2 Winner G76__________________vs Winner G80___________________ Winner to G121, Loser Out
100 Sat 7:30pm CSU 4 Winner G78__________________vs Winner G79___________________ Winner to G121, Loser Out
101 Sat 7:30pm CSU 3 Winner G81__________________vs Winner G83___________________ Winner to G120, Loser Out
102 Sat 7:30pm LHS 2 Belmont Shore vs AST Both Out
103 Sat 7:30pm LHS 1 Team Yes Red v. Diamonds Both Out
104 Sat 7:30pm LHS 3 Loser G45 ___________________vs Loser G46____________________ Both Out
105 Sat 8:40pm CSU 2 Winner G82__________________vs Winner G84___________________ Winner to G120, Loser Out
106 Sat 8:40pm LHS 1 Loser G47 ___________________vs Loser G48____________________ Both Out
107 Sat 8:40pm LHS 2 Loser G49 ___________________vs Loser G50____________________ Both Out
108 Sat 8:40pm LHS 3 Loser G52 ___________________vs Loser G53____________________ Both Out
109 Sat 8:40pm CSU 1 Loser G51 ___________________vs Loser G58____________________ Both Out
110 Sat 8:40pm CSU 4 Loser G59 ___________________vs Loser G66____________________ Both Out
111 Sat 8:40pm CSU 3 Winner G88__________________vs Winner G89___________________ Winner to G123, Loser Out
112 Sat 9:50pm CSU 2 Winner G90__________________vs Winner G91___________________ Winner to G123, Loser Out
113 Sat 9:50pm CSU 3 Loser G54 ___________________vs Loser G57____________________ Both Out
114 Sat 9:50pm CSU 1 Loser G60 ___________________vs Loser G61____________________ Both Out

The Swish Award
ęCopyright SoCalHoops 1997-2001
Questions? Comments? Need Information?
Contact: jegesq@SoCalHoops.com