socalogo.gif (8739 bytes)
SoCalHoops Recruiting News

USA Basketball Youth Development
Festival Begins Today--(June 14, 2001)

usab_logo2.gif (3539 bytes)

What:

USA Basketball's
Youth Development Festival

When:

June 14-18,  2001

Where:

Colorado Springs, Colorado

Who:

23 SoCal Top HS Teams

Today marks the start of the USA Basketball Youth Development Festival in Colorado Springs, Colorado, which bills itself as featuring 43 of the top high school players in the country.  And for the most part, that's correct, although there are others who would argue that many other top players have been left off, or that the selections are "political" . . . whatever.  There's no doubt that many of the players attending are indeed some of the top prospects in the country this year, and there are four players from Southern California in attendance, 10 from the west coast.   Compton Dominguez gets two selections as Keion Kindred (6'-4" Jr. G/F) and Samir Hernandez (6'-7" Jr. F) both got selected.  The only other players from the Los Angeles region were DeAngelo Collins (6'-8" Jr. C) and Hassan Adams (6'-4" Jr. G) from Westchester.  Another player from the San Jose area, who plays for a SoCal-based team (Pump N Run) as well as a NorCal club team (Next Level) is Brandon Worthy (6'-2" Jr. G) from Mt. Pleasant, in San Jose (note that the official roster for the west team below still lists him at Archbishop Mitty, but he hasn't been there in a year).  Here are the complete West team selections:

2001 USA Basketball Men's Youth Developmental Festival West Team Roster

NAME POS HGT WGT DOB YOG HIGH SCHOOL / HOMETOWN
Hassan Adams G 6-4 190 06/20/84 2002 Westchester / Los Angeles, CA
DeAngelo Collins C 6-10 235 00/00/00 2002 Inglewood / Inglewood, CA
Bryan Freeny F 6-8 240 10/19/82 2002 Mesquite / Gilbert, AZ
Samir Hernandez F 6-7 210 00/00/00 2002 Dominguez / Compton, CA
Keion Kindred G 6-4 205 07/24/84 2002 Dominguez / Compton, CA
Brandon Lincoln G 6-5 182 10/24/83 2002 Jefferson / Portland, OR
Sean Mallon F 6-9 200 11/22/83 2002 Ferris / Spokane, WA
Kelly Orchard C 6-9 220 01/01/84 2002 Bountiful / Bountiful, UT
Chris Rodgers G 6-4 185 01/10/84 2002 Wilson / Portland, OR
Brandon Worthy G 6-3 195 04/12/84 2002 Archbishop Mitty / San Jose, CA

Head Coach: Mike Johnson, Bellingham AAU (Bellingham, WA)
Assistant Coach: Troy Berry, Lincoln High School / Portland Elite Legends AAU (Portland, OR)

USA Basketball has a very nice website, and no doubt they will post results from the Festival, as they have done in prior years.  The rest of the rosters can be found at the  official site (or below).  Here's the press release describing the games, the format, schedule and some of the distinguished former players who have attended this annual beginning of summer event.

Forty-Three of Nation's Top Prepsters to Participate in Fourth Annual Event--

COLORADO SPRINGS, Colo. (June 7, 2001) - Thirty-one of the top 50 rising high school seniors, including 19 of the top 30, as ranked by Bob Gibbons' All-Star Report have accepted invitations to participate in the 4th Annual USA Basketball Youth Development Festival that will be held June 14-18 at the U.S. Olympic Training Center in Colorado Springs, Colo. Four regional 12-man teams representing the North, South, East and West will square off in three games of round-robin preliminary play before being seeded and competing in the Festival's semifinals and medal round. Players and coaches for each regional team were selected by the USA Basketball Men's and Cadet and Youth Committee.

The Youth Development Festival will give participants exposure to USA Basketball and international basketball rules, and an opportunity to go head-to-head with some of the best prep players in the country. The USA Basketball entry-level event will also combine off-court seminars on topics such as competitive opportunities with USA Basketball, drug education, gambling awareness and media training, with practice sessions and the aforementioned four-team, five game tournament.

The Festival opens on Thursday, June 14 with player orientation at 4 p.m., followed by a practice session at 5:30 p.m. (all times are MDT). Practice continues on Friday, June 15, with the first game sessions beginning at 7 p.m. and continuing on Saturday, June 16, at 11 a.m. and 6 p.m. Semifinals are scheduled for Sunday, June 17, at 11 a.m., with the gold and bronze medal games that evening at 5 p.m. The 2001 Youth Development Festival bronze and gold medal games are open to the public free of charge.

Selected to play for the North Team were: Greg Brunner (Charles City / Charles City, Iowa); Kendall Chones (Orange / Pepper Pike, Ohio); Rick Cornett (Homewood Christian / Homewood, Ill.); Paul Davis (Rochester / Rochester, Mich.); Sean Dockery (Julian / Chicago, Ill.); Jeff Horner (Mason City / Mason City, Iowa); Sean May (Bloomington North / Bloomington, Ind.); Anthony Roberson (Saginaw / Saginaw, Mich.); Michael Thompson (Providence Catholic / New Lenox, Ill.); Matthew Trannon (Northern High / Flint, Mich.); and Marcus White (Whitney M. Young / Chicago, Ill.).

South Team players include: Kelenna Azubuike (Victory Christian / Tulsa, Okla.); Kevin Bookout (Stroud / Stroud, Okla.); Raymond Felton (Latta / Latta, S.C.); Bryan Hopkins (Lincoln / Dallas, TX); Antonio Lawrence (Andrew Jackson / Jacksonville, Fla.); Jonathan Modica (Smackover / Smackover, Ark.); Deron Williams (The Colony / The Colony, Texas); Shelden Williams (Midwest City / Midwest City, Okla.); Major Wingate (Wilson / Florence, S.C.); and Bracey Wright (The Colony / The Colony, Texas).

Representing the East will be: Carmelo Anthony (Towson Catholic / Towson, Md.); Grant Billmeier (St. Patrick / Elizabeth, N.J.); Mario Boggan (Oakhill Academy / Mouth of Wilson, Va.); Taquan Dean (Neptune / Neptune, N.J.); Torin Francis (Tabor Academy / Roslindale, Mass.); John Gilchrist (Salem / Virginia Beach, Va.); Matt Gorman (Watertown / Watertown, N.Y.); Elijah Ingram (St. Athony / Jersey City, N.J.); Jarrett Jack (Mt. Zion Christian / Durham, N.C.); Rashad McCants (New Hampton / New Hampton, N.H.); J.J. Redick (Cave Spring / Roanoke, Va.); and Darian Townes (T.C. Williams / Alexandria, Va.).

Players for the West include: Hassan Adams (Westchester / Los Angeles, Calif.); DeAngelo Collins (Inglewood / Inglewood, Calif.); Bryan Freeny (Mesquite / Gilbert, Ariz.); Samir Hernandez (Dominguez / Compton, Calif.); Keion Kindred (Dominguez / Compton, Calif.); Brandon Lincoln (Jefferson / Portland, Ore.); Sean Mallon (Ferris / Spokane, Wash.); Kelly Orchard (Bountiful / Bountiful, Utah); Chris Rodgers (Wilson / Portland, Ore.); and Brandon Worthy (Archbishop Mitty / San Jose, Calif.).

This year's roster boasts of players from 22 states, 40 were high school juniors in 2000-2001 and three were sophomores. Thirty-one of the participants were named to the top 100 of the class of 2002 by The Recruiter's Handbook, nine earned All-American honors from Parade Magazine or The Sporting News, two earned Gatorade state player of the year honors (Redick and S. Williams) and two earned USA Today state player of the year honors (Felton and S. Williams).

Returning for their second Festival are Azubuike, Horner, McCants and Redick. Horner averaged 4.8 points, 4.0 rebounds and ranked second in Festival participants with 2.0 steals per game while helping the North team to the gold medal. Azubuike averaged 1.0 point and 3.8 rebounds in his five games while McCants shot a Festival best 64.5 percent from the field and averaged 16.8 points and 5.8 rebounds for the bronze-medalist South team. Redick averaged 19.8 points, 4.8 rebounds and shot a Festival best 12-12 from the field for the East.

The coaching staff, announced previously on May 16, also features some of the nation's top high school and AAU coaches. Bringing a wealth of experience to the Festival are: North team head coach Steve Lansing (South Central High School / Union Mills, Ind.); North team assistant coach Durand Walker (The Family AAU / Detroit, Mich.); South team head coach Charles Johnson (J.A. Fair High School / Little Rock, Ark.); South team assistant coach Terry Evans (Midwest City High School / Athletes First AAU / Midwest City, Okla.); East team head coach Bill Cochrane (Salem High School / Virginia Beach Heat AAU / Virginia Beach, Va.); East team assistant coach Doug Snyder (William Allen High School / Allentown, Pa.); West team head coach Mike Johnson (Bellingham AAU / Bellingham, Wash.) and West team assistant coach Troy Berry (Lincoln High School / Portland Elite Legends AAU / Portland, Ore.).

Started in 1998, the USA Basketball Men's Youth Development Festival has consistently attracted the nation's top prep players. Notable alumni of the Youth Development Festival include: Nick Anderson (Texas A&M); Andre Barrett (Seton Hall University); Taliek Brown (University of Connecticut); Chris Duhon (Duke University); Kirk Hinrich (University of Kansas); Chris Hobbs (Clemson University); Tahj Holden (University of Maryland); Casey Jacobsen (Stanford University); Darius Miles (St. John's University); Zach Randolph (Michigan State University); Darius Rice (University of Miami); Kenny Satterfield (University of Cincinnati); Blake Stepp (Gonzaga University); DeShawn Stevenson (University of Kansas); Marcus Taylor (Michigan State University); Marcus Tony-El (Seton Hall University); Dajuan Wagner (University of Memphis); Travis Watson (University of Virginia); and Glen Worley (University of Iowa).

The USA Basketball Men's Cadet and Youth Committee, chaired by Don Showalter (head coach, Mid-Prarie High School, Iowa), includes Ron Crawford (head coach, AAU Arkansas Wings), Marcellus ?Boo' Williams (head coach, AAU Hampton Roads, Va. ) from the AAU; Pat Fittlerer (head coach, Sehome High School, Wash.) and Eric Flannery (head coach, St. Edwards High School, Ohio) were assigned by the NFHS; and the Committee is rounded out by athlete representatives Damon Bailey (1999 Pan American Games team / Bedford, Ind.) and Brian Rahilly (1993 Tournament of the Americas gold medalist / Tulsa, Okla.).

Note: Thursday-Sunday's practice sessions and game sessions will be conducted at the U.S. Olympic Training Center, Sports Center II. Sunday's semi-final and medal games will be held at Sports Center I. All times listed are Mountain Daylight Time.


2001 USA Basketball Men's Youth Developmental Festival North Team Roster

NAME POS HGT WGT DOB YOG HIGH SCHOOL / HOMETOWN
Greg Brunner F 6-8 240 06/15/83 2002 Charles City / Charles City, IA
Kendall Chones F 6-7 220 03/14/84 2002 Orange / Pepper Pike, OH
Rick Cornett F 6-8 231 11/02/83 2002 Homewood Christian / Homewood, IL
Paul Davis C 6-10 227 07/21/84 2002 Rochester / Rochester, MI
Sean Dockery G 6-2 180 01/05/83 2002 Julian / Chicago, IL
Jeff Horner G 6-2 180 08/01/83 2002 Mason City / Mason City, IA
Sean May F 6-9 250 04/04/84 2002 Bloomington North / Bloomington, IN
Anthony Roberson G 6-2 170 02/14/83 2002 Saginaw / Saginaw, MI
Michael Thompson C 6-10 250 12/09/83 2002 Providence Catholic / New Lenox, IL
Matthew Trannon F 6-7 210 07/22/83 2002 Northern High / Flint, MI
Marcus White F 6-8 215 09/27/83 2002 Whitney M. Young / Chicago, IL

Head Coach: Steve Lansing, South Central High School (Union Mills, IN)
Assistant Coach: Durand Walker, The Family AAU (Detroit, MI)


2001 USA Basketball Men's Youth Developmental Festival South Team Roster

NAME POS HGT WGT DOB YOG HIGH SCHOOL / HOMETOWN
Kelenna Azubuike F 6-6 210 12/16/83 2002 Victory Christian / Tulsa, OK
Kevin Bookout F 6-8 250 03/16/83 2002 Stroud / Stroud, OK
Raymond Felton G 6-1 190 06/26/84 2002 Latta / Latta, SC
Bryan Hopkins G 5-10 165 10/26/83 2002 Lincoln / Dallas, TX
Antonio Lawrence G 6-5 185 01/31/83 2002 Andrew Jackson / Jacksonville, FL
Jonathan Modica G 6-5 195 09/26/84 2002 Smackover / Smackover, AK
Deron Williams G 6-3 195 06/26/84 2002 The Colony / The Colony, TX
Shelden Williams G 6-9 225 10/21/83 2002 Midwest City / Midwest City, OK
Major Wingate G 6-11 240 11/10/83 2002 Wilson / Florence, SC
Bracey Wright G 6-3 185 07/01/84 2002 he Colony / The Colony, TX

Head Coach: Charles Johnson, J.A. Fair High School (Little Rock, AK)
Assistant Coach: Terry Evans, Midwest City High School / Athletes First AAU (Midwest City, OK)


2001 USA Basketball Men's Youth Developmental Festival East Team Roster

NAME POS HGT WGT DOB YOG HIGH SCHOOL / HOMETOWN
Carmelo Anthony F 6-7 195 05/29/84 2002 Towson Catholic / Towson, MD
Grant Billmeier C 6-10 235 10/06/84 2003 St. Patrick / Elizabeth, NJ
Mario Boggan F 6-7 285 09/30/83 2002 Oakhill Academy / Mouth of Wilson, VA
Taquan Dean G 6-3 175 08/16/83 2002 Neptune / Neptune, NJ
Torin Francis C 6-10 210 06/26/83 2002 Tabor Academy / Roslindale, MA
John Gilchrist G 6-2 175 06/29/84 2002 Salem / Virginia Beach, VA
Matt Gorman C 6-9 210 05/01/84 2002 Watertown / Watertown, NY
Elijah Ingram G 6-0 160 02/06/84 2002 St. Anthony / Jersey City, NJ
Rashad McCants F 6-4 198 09/25/84 2002 New Hampton / New Hampton, NH
J.J. Redick G 6-5 190 06/24/84 2002 Cave Spring / Roanoke, VA
Darian Townes C 6-9 206 07/31/84 2002 T.C. Williams / Alexandria, VA

Head Coach: Bill Cochrane, Salem High School / Virginia Beach Heat AAU (Virginia Beach, VA)
Assistant Coach: Doug Snyder, William Allen High School (Allentown, PA)

socalogomini1.gif (1928 bytes)
Copyright SoCal Hoops 1997-2001
All rights reserved
E-mail: jegesq@socalhoops.com