socalogo.gif (8739 bytes)
SoCalHoops Tournament News

2003 LA Watts Summer Games:
Results & Updated Brackets--(June 17, 2003)

wattscolorlogosmall.jpg (4626 bytes) What: 2003 LA Watts Summer Games
When: This Weekend: June 21 & 22
Where: Locke HS (Saturday)
LA Southwest College (Sunday)
Who:   Click Here for Boys' Brackets & Results
From Last Weekend: 64 Boys Teams

Click Here for Girls' Brackets & Results
From Last Weekend:  64 Girls  Teams

There are still eight (8) teams left standing in the LA Watts Summer Games boys basketball tournament:   Fairfax, Dominguez, Long Beach Cabrillo, Verbum Dei, South Gate, Carson, Loyola, and Inglewood.   The games this weekend will take place on Saturday, June 21 at Locke HS, and then on Sunday, the semifinals and finals will be held at LA Southwest College.

The quarterfinals will be a single-elimination bracket which will begin play at 9:00 a.m. on Saturday at Locke.  The schedule is as follows:

9:00 a.m.      Cabrillo vs. Verbum Dei
11:00 a.m.    South Gate vs. Carson
1:00 p.m.      Loyola vs. Inglewood
3:00 p.m       Fairfax vs. Dominguez

Sundays first semifinal game will tip-off at 11:00 a.m and will feature the winners of the first two games on Saturday.  The second semifinal will be played at 12:00 p.m. at LA Southwest.  The championship final for the boys' game gets started at 3:30 p.m.

And in case you're interested in how these teams got here, we've linked to the pdf version (Adobe Acrobat Reader) file with the complete bracket from this past weekend filled in, which is available here, and we've also listed the results below in text.   

Some may think this format (double-elimination) is kind of unusual, and indeed it is, because it results in one team potentially playing in two separate semifinal (regional) games.  But it makes for a more exciting tournament, one which allows some of the same teams to meet more than once, possibly even three times, in order to determine which team gets to advance to the LAWSG Championship Quarterfinals.


Fairfax HS-- Winner Fairfax HS advances to quarterfinals on Saturday, June 21

Saturday, June 14

First Round

9:00 a.m.      Fairfax 63, Middle College Magnet 20
10:00 a.m.    Canoga Park 68, North Torrance 64
11:00 a.m.    Palisades 677, Huntington Park 34
12:00 p.m.    West Bakersfield 51, Hawthorne 30

Winners Bracket--Second Round
2:00 p.m.     Fairfax 68, Canoga Park 29
4:00 p.m.     West Bakersfield 46, Palisades 41

Losers Bracket --Second Round
3:00 p.m.    North Torrance 63, Middle College 47
5:00 p.m.    Hawthorne 56, Huntington Park 30

Sunday, June 15

Losers Bracket--Third Round
9:00 a.m.    Palisades 58, North Torrance 51 (OT)
10:00 a.m.  Hawthorne def Canoga Park

Winners Bracket--Championship Semifinal
11:00 a.m.  Fairfax 65, West Bakersfield 36 

Losers Bracket
12:00 p.m.  Hawthorne 51, Palisades 44 (Quarterfinal)
2:00 p.m.    West Bakersfield 55, Hawthorne 43 (Championship Semifinal)

Regional Championship
3:00 p.m.    Fairfax 55, West Bakersfield 33


Fremont HS--Dominguez HS advances to quarterfinals on Saturday, June 21 @ Locke HS

Saturday, June 14, 2003 Results

First Round Results
9:00 a.m.    Fremont 29, Bell 24
10:00 a.m.  Dorsey 45, Arcadia 26
11:00 a.m.  Washington def. Valley Alt. Magnet
12:00 p.m.  Crossroads 43, Belmont 35

Winner's Bracket--Second Round
2:00 p.m.    Dorsey 45, Fremont 33
4:00 p.m.    Crossroads 46, Washington 42

Losers Bracket--Second Round
3:00 p.m.    Arcadia 46, Bell 34
5:00 p.m.    Dominguez 50, Belmont 18

Sunday, June 15, 2003 Results
Losers Bracket--Third Round
9:00 a.m.    Washington 35, Arcadia 23
10:00 a.m.  Dominguez 52, Fremont 37

Winners Bracket--Championship Semifinal
11:00 a.m.  Dorsey 42, Crossroads 37

Losers Bracket
12:00 p.m.  Dominguez 37, Washington (Loss) (Quarterfinal)
2:00 p.m.    Dominguez 56, Crossroads 38 (Championship Semifinal)

Regional Championship
3:00 p.m.    Dominguez 47, Dorsey 43


Gardena HS-- Inglewood HS advances to Championship Round on Saturday, June 21 @ Locke HS

Gardena Regional Results

Saturday, June 14, 2003 Results
First Round
9:00 a.m.    Millikan 49, Gardena 40
10:00 a.m.  Inglewood def Calvary Chapel (forfeit)
11:00 a.m.  South Torrance 40, Peninsula 35
12:00 p.m.  El Camino Real 89, South Bay Lutheran 24

Winner's Bracket--Second Round
2:00 p.m.    Inglewood 57, Millikan 43
4:00 p.m.    El Camino Real 60, South Torrance 31

Losers' Bracket--Second Round
3:00 p.m.    Gardena (advance due to Calvary Chapel forfeit)
5:00 p.m.    Pensinsula 62, South Bay Lutheran 22

Sunday, June 15, 2003 Results
Losers Bracket--Third Round
9:00 a.m.     Gardena 47, South Torrance 32
10:00 a.m.   Millikan 47, Peninsula 37

Winners Bracket--Championship Semifinal
11:00 a.m    Inglewood 33, El Camino Real 28

Losers Bracket
12:00 p.m.  Millikan 49, Gardena 45 (Quarterfinal)
2:00 p.m.    El Camino 771, Millikan 47 (Championship Semifinal)

Regional Championship Results
3:00 p.m.    Inglewood 60, El Camino 43


LA Jordan HS--South Gate HS advances to Championship Round on Saturday, June 21 @ Locke HS

LA Jordan Regional Results
Saturday, June 14, 2003 Results
First Round
9:00 a.m.    La Canada 50, LA Jordan 44
10:00 a.m.  South Gate 54, Diamond Ranch 38
11:00 a.m   Compton Centennial 71, Roosevelt 38
12:00 p.m.  Sylmar 42, Santa Monica 31

Winners' Bracket--Second Round Results
2:00 p.m.    South Gate 45, La Canada 31
4:00 p.m.    Compton Centennial 55, Sylmar 40

Losers' Bracket--Second Round Results
3:00 p.m.    Diamond Ranch 55, LA Jordan 50
5:00 p.m.    Santa Monica 58, Roosevelt 31

Sunday, June 15, 2003 Results
Losers Bracket Third Round Results
9:00 a.m.    Sylmar 64, Diamond Ranch 54
10:00 a.m.  La Canada def. Santa Monica

Winners Bracket--Championship Semifinal
11:00 a.m.  Centennial 56, South Gate 46

Losers Bracket
12:00 p.m.  Sylmar 59, La Canada 45 (Quarterfinal)
2:00 p.m.    South Gate 58, Sylmar 50 (Championship Semifinal)

Regional Championship Results
3:00 p.m.    South Gate 54, Centennial 48


Locke HS-- Cabrillo HS advances to Championship Round on Saturday, June 21 @ Locke HS

Locke Regional Results
Saturday, June 14, 2003
First Round Results
9:00 a.m.    Locke 61, Marshall Fundamental 52
10:00 a.m.  Taft 54, Foshay 51
11:00 a.m.  Cabrillo 58, Burroughs 59
12:00 p.m.  Morningside 40, Arrowhead 32

Winners Bracket--Second Round
2:00 p.m.    Taft 79, Locke 49
4:00 p.m.    Cabrillo 49, Morningside 37

Losers Bracket--Second Round Results
3:00 p.m.    Marshall 73, Foshay 41
5:00 p.m.    Burroughs 64, Arrowhead 32

Sunday, June 15, 2003

Losers Bracket--Third Round Results
9:00 a.m.    Marshall 44, Morningside 36
10:00 a.m   Burroughs 64, Locke 59

Winners Bracket--Championship Semifinal
11:00 a.m.  Cabrillo 36, Taft 30

Losers Bracket
12:00 p.m.  Marshall 51, Burroughs 48 (Quarterfinal)
2:00 p.m.    Marshall 35, Taft 40 (Championship Semifinal)

Regional Championship
3:00 p.m.    Cabrillo 45, Taft 28


Manual Arts HS-- Loyola HS advances to the Championship Round at Locke HS, June 21, 2003

Manual Arts Regional Results
Saturday, June 14, 2003
First Round Results
9:00 a.m.    Pasadena 52, Manual Arts 32
10:00 a.m.  Lakewood 51, Verdugo Hils 49
11:00 a.m.  Loyola def San Fernando (forfeit)
12:00 p.m   LB Jordan 66, Chatsworth 36

Winners Bracket--Second Round Results
2:00 p.m.    Lakewood 44, Pasadena 36
4:00 p.m.    Loyola 56, LB Jordan 54

Losers Bracket--Second Round Results
3:00 p.m.    Manual Arts 46, Verdugo Hills 41
5:00 p.m.    Chatsworth def (forfeit)

Sunday, June 15, 2003
Losers Bracket--Third Round Results
9:00 a.m.    LB Jordan 65, Manual Arts 47
10:00 a.m.  Pasadena 42, Chatsworth 38

Winners Bracket--Championship Semifinal
11:00 a.m.  Loyola 48, Lakewood 44

Losers Bracket
12:00 p.m.  LB Jordan 48, Pasadena 29 (Quarterfinal)
2:00 p.m.    LB Jordan 56, Lakewood 44 (Championship Semifinal)

Regional Championship
3:00 p.m.    Loyola 54, LB Jordan 52


Verbum Dei HS--Verbum Dei advances to the Championship Round at Locke HS, Saturday Juine 21, 2003

Verbum Dei Regional Results
Saturday, June 14, 2003
First Round Results
9:00 a.m.    Verbum Dei 69, LACES 48
10:00 a.m.  Hart 54, Wilson 31
11:00 a.m.. West Torrance 47, Jefferson 36
12:00 p.m.  King-Drew 43, Maranatha 25

Winners Bracket--Second round
2:00 p.m.    Hart 56, Verbum Dei 42
4:00 p.m.    King-Drew 52, West Torrance 45

Losers Bracket-- Second Round
3:00 p.m.    Wilson 62, LACES 42
5:00 p.m.    Maranatha 54, Jefferson 46

Sunday, June 15, 2003 Results
Losers Bracket--Third round
9:00 a.m.    West Torrance 48, Wilson 47
10:00 a.m.  Verbum Dei 47, Maranatha 26

Winners Bracket--Championship Semifinal
11:00 a.m.. Hart def. King Drew

Losers Bracket
12:00 p.m.  Verbum Dei 49, West Torrance 32 (Quarterfinal)
2:00 p.m.    Verbum Dei 53, King-Drew 44 (Championship Semifinal)

Regional Championship
3:00 p.m.    Verbum Dei 62, Hart 56


Westchester HS--Carson HS advances to Championship Round on Saturday, June 21, 2003 @ Locke HS

Westchester Regional Results
Saturday, June 14, 2003 Results
First Round Results
9:00 a.m.    Carson 55, Bell Gardens 32
10:00 a.m.  Cleveland 48, Torrance 32
11:00 a.m.  LA Baptist 53, JW North 43
12:00 p.m.  South Bakersfield 55, Reseda 54

Winners Bracket Results--Second Round
2:00 p.m.    Carson 55, Cleveland 33
4:00 p.m.    LA Baptist 53, South Bakersfield 30

Losers Bracket Results--Second Round
3:00 p.m.    Bell Gardens 56, Torrance 53
5:00 p.m.    Reseda 56, JW North 46

Sunday, June 15, 2003 Results

Losers' Bracket
9:00 a.m.    South Bakersfield 58, Bell Gardens 42
10:00 a.m.  Cleveland 50, Reseda 29

Winners Bracket--Championship Semifinal
11:00 a.m.  Carson def LA Baptist (forfeit) (Championship Semifinal)

Losers Bracket
12:00 p.m.  Cleveland 62, South Bakersfield 29 (Quarterfinal)
2:00 p.m.    Cleveland advances due to LAB forfeit (Championship Semifinal)

Regional Championship
3:00 p.m.    Carson def. Cleveland

 

socalogomini1.gif (1928 bytes)
Copyright SoCal Hoops 1997-2001
All rights reserved
E-mail: jegesq@socalhoops.com